poniedziałek, 8 września 2014

Pociąg historii rusza powoli

Jak to było? Nieśmiało, od ubiegłego roku, podczas jednego z pierwszych nieformalnych spotkań zespołu 'Szkoły z klasą 2.0', powstał pomysł na projekt edukacyjny. Uczniowie ze szkoły z Glichowa wyruszyli w teren, zaczęli pytać, zbierać informacje i materiały. W lecie podczas jubileuszu 750lecia Glichowa pomysł zaczął nabierać rumieńców. Zawiązała się mała grupa, złożona z 3 mieszkanek Glichowa, szybko przystąpiła do dzieła, przygotowała wniosek, uzgodniła z partnerami współpracującycmi harmonogram i ze wsparciem naszego stowarzyszenia pozyskała fundusze na przeprowadzenie projektu "W sercu małej ojczyzny". Udało się otrzymać dofinansowanie planowanych działań w ramach grantu FIO Małopolska lokalnie. Dokładny program i harmonogram przedstawimy w następnych odsłonach tego pomysłu. W tym miesiacu zaplanowane są już dwie żywe lekcje historii i ruszają prace uczniowskiego zepołu szkolnej redakcji. Oj dziać się będzie w szkole, Goście opowiedzą o swoich wspomnieniach związanych z historią tajnego nauczania w Glichowie, a przede wszystkim o ludziach. O przodkach naszych sąsiadów, dziadkach, pradziadkach, ciociach i sąsiadach. Uczestnicy tych spotkań natomiast opracują zgromadzone materiały w formie gazetki, folderu, pocztówek, wpisów na blogu, prezentacji i filmów.
To słuszny kierunek edukacji, opartej o doświadczenie, żywy kontakt z przeszłością małej ojczyzny i refleksję.
Opis działań organizacyjnych można znaleźć w serwisie naszej gminy tutaj.
w sercu mojej ojczyzny

3 komentarze:

 1. Klaudia i Agnieszka26 września 2014 13:50

  Podoba nam się, że w szkole są nowe projekty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym się zgłosić do szkolnej redakcji. Pozdrawiam Sandra

  OdpowiedzUsuń
 3. A pewnie, że są nowe projekty i to nie tylko związane z historią. Cosik przyrodniczego zdaje się rozwijacie popołudniami. Są też i koła zainteresowań po lekcjach - aż Wam zazdroszczę :)
  A wracając do głównego projektu najbliższych tygodni - cieszę się, że redakcja rozwija sie o kolejne 'działy'. Za tydzień mam nadzieję uda się skończyć pierwszy numer Waszej gazetki :)
  Sandra - przyjmujemy Cię z radością - dziś wspaniale współpracowaliście z Zosią i Dawidem. Razem zawsze raźniej i skutecznie :)
  Pozdrowienia dla wszystkich!

  OdpowiedzUsuń