poniedziałek, 20 października 2014

"Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy!"

Hołd bohaterom drugiej wojny światowej, szacunek dla dzisiejszych pedagogów, dla wiedzy i umiejętności. Uroczystości zorganizowane w ubiegły wtorek w szkole w Glichowie były wyjątkowe pod wieloma względami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu, uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz dyrekcji szkoły. Przygotowaliście wspaniały program dnia i montaż artystyczny, urządziliście bardzo interesującą wystawę - pierwszą, która tak rozlegle traktuje czas historyczny wsi i losów wojennych jej mieszkańców. Dziękujemy gościom, którzy przyjechali do Glichowa z różnych, nierzadko odległych zakątków Polski. To był dzień pełen wrażeń, ale też pełen zadumy.
Popatrzmy raz jeszcze, jak zarejestrowała jego przebieg kamera iTV Myślenice. Link do filmu.
14.X.2014r. Święto Edukacji Narodowej w Glichowie
O pedagogach z tajnego nauczania napisał w swoich wspomnieniach Stanisław Szybowski (wykładowca TN) tak oto:
„ ... My nauczyciele, współtwórcy i uczestnicy tajnej oświaty w czasie okupacji nie pretendujemy do miana bohaterów. Bohaterów od święta mamy w Polsce dosyć, moglibyśmy nimi obdarzyć wszystkie narody, brak nam natomiast jak dotychczas bohaterów życia codziennego, sumiennie spełniających powierzone sobie obowiązki. W tym znaczeniu nasze nauczycielstwo podczas okupacji wykonało swe nie zawahałbym się powiedzieć historyczne zadanie. Z tego przykładnego poświęcenia trzeba dziś brać przykład, trzeba stąd czerpać siły... "
Pozwolę sobie tę wypowiedź uzupełnić. Bohaterami bez wątpienia byli i są zwykli mieszkańcy Glichowa. To Ci, którzy udostępniali domy, ryzykując życiem swoim i bliskich. To także wtenczas małe dzieci i młodzież, stojąca na tzw. 'czujkach', aby uczniowie i profesorowie w bezpiecznych warunkach mogli tajne komplety realizować.
To glichowianie - ich postawie, godnej naśladowania, będącej wzorem dobrego Polaka, zawdzięczają byli uczniowie TN dostęp do edukacji w trudnych wojennych warunkach. O tym trzeba pamiętać i pielęgnować wartości, aby nie przeminęły.

2 komentarze:

  1. Było fajnie, śpiewaliśmy piosenki i ja czytałam referat. <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj Klaudia! Ptaszki ćwierkają, że kolejny program w przygotowaniu :)
    Gratuluję ponadto wygranej w konkursie historycznym. Widziałaś wyniki? Są na gazetce.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń